Election Results

Statewide & District Races | Senate Races | House Races | All Results

Position
Candidate Party Results
Governor Tate Reeves
Republican
182,979 votes
48.91%
182,979 votes
100% reporting
Bill Waller
Republican
124,707 votes
33.33%
124,707 votes
Robert Foster
Republican
66,441 votes
17.76%
66,441 votes
Attorney General Lynn Fitch
Republican
160,551 votes
44.28%
160,551 votes
100% reporting
Andy Taggart
Republican
103,643 votes
28.58%
103,643 votes
Mark Baker
Republican
98,397 votes
27.14%
98,397 votes
Northern Transportation Commissioner Johnny Caldwell
Republican
31,953 votes
31.51%
31,953 votes
100% reporting
Geoffrey Yoste
Republican
26,366 votes
26%
26,366 votes
Trey Bowman
Republican
22,229 votes
21.92%
22,229 votes
Jeremy Martin
Republican
17,452 votes
17.21%
17,452 votes
E.A. (Earnest) Hathcock
Republican
3,414 votes
3.37%
3,414 votes
Central Public Service Commissioner De'Keither Stamps
Democrat
41,318 votes
39.84%
41,318 votes
99% reporting
Dorothy 'Dot' Benford
Democrat
34,599 votes
33.36%
34,599 votes
Ryan Brown
Democrat
16,242 votes
15.66%
16,242 votes
Bruce Burton
Democrat
11,556 votes
11.14%
11,556 votes



Statewide & District Races | Senate Races | House Races | All Results

District
Candidate Party Results
1 Chris Massey
Republican
4,918 votes
44.86%
4,918 votes
100% reporting
Michael W. McLendon
Republican
3,313 votes
30.22%
3,313 votes
Murry Haslip
Republican
2,733 votes
24.93%
2,733 votes
3 Kathy L. Chism
Republican
2,827 votes
33.48%
2,827 votes
100% reporting
Kevin Walls
Republican
2,700 votes
31.98%
2,700 votes
Jeff Olson
Republican
2,369 votes
28.06%
2,369 votes
Jeffrey Mitchell
Republican
547 votes
6.48%
547 votes
8 Benjamin A. Suber
Republican
3,058 votes
46.7%
3,058 votes
100% reporting
Stephen Scott Griffin
Republican
2,463 votes
37.61%
2,463 votes
Steve Whitten
Republican
1,027 votes
15.68%
1,027 votes
Kegan Coleman
Democrat
3,739 votes
48.51%
3,739 votes
Kathryn York
Democrat
2,207 votes
28.64%
2,207 votes
Mark Hancock
Democrat
1,761 votes
22.85%
1,761 votes
10 Andre R. De Berry
Democrat
2,466 votes
34.09%
2,466 votes
100% reporting
Michael Cathey
Democrat
2,249 votes
31.09%
2,249 votes
Carlton E. Smith
Democrat
1,637 votes
22.63%
1,637 votes
Alicia Blanks
Democrat
881 votes
12.18%
881 votes
13 Sarita M. Simmons
Democrat
4,553 votes
44.87%
4,553 votes
100% reporting
John Marshall Alexander
Democrat
2,613 votes
25.75%
2,613 votes
Tony G. Anderson
Democrat
1,698 votes
16.73%
1,698 votes
Charles Modley
Democrat
868 votes
8.55%
868 votes
Carl Brinkley
Democrat
416 votes
4.1%
416 votes
22 Joseph C. Thomas
Democrat
2,715 votes
32.52%
2,715 votes
100% reporting
Ruffin Smith
Democrat
1,774 votes
21.25%
1,774 votes
Mark S. Buckner, Sr.
Democrat
1,679 votes
20.11%
1,679 votes
Ermea EJ Russell
Democrat
1,647 votes
19.73%
1,647 votes
Colton Thornton
Democrat
534 votes
6.4%
534 votes
37 Melanie Sojourner
Republican
3,028 votes
45.19%
3,028 votes
100% reporting
Morgan Halford Poore
Republican
1,877 votes
28.01%
1,877 votes
Kevin B. Wells
Republican
911 votes
13.6%
911 votes
Milt Buriss
Republican
884 votes
13.19%
884 votes
Scott Carnegie
Republican
0 votes
0%
0 votes
51 Wayne Lennep
Republican
3,042 votes
36.53%
3,042 votes
100% reporting
Jeremy England
Republican
2,988 votes
35.88%
2,988 votes
Doug Adams
Republican
1,313 votes
15.77%
1,313 votes
Butch Loper
Republican
985 votes
11.83%
985 votes



Statewide & District Races | Senate Races | House Races | All Results

District
Candidate Party Results
10 Kelly Morris
Republican
1,254 votes
42.75%
1,254 votes
100% reporting
Brady Williamson
Republican
893 votes
30.45%
893 votes
Robert (Robby) Gray, Jr.
Republican
786 votes
26.8%
786 votes
Amanda Campbell
Democrat
1,500 votes
48.28%
1,500 votes
Nolan Webb
Democrat
878 votes
28.26%
878 votes
Bobby E. Dailey
Democrat
729 votes
23.46%
729 votes
63 Stephanie Foster
Democrat
1,598 votes
37.38%
1,598 votes
100% reporting
Deborah Dixon
Democrat
1,484 votes
34.71%
1,484 votes
Machelle Kyles
Democrat
1,193 votes
27.91%
1,193 votes
70 William Brown
Democrat
1,741 votes
49.38%
1,741 votes
94% reporting
Kathy Sykes
Democrat
1,416 votes
40.16%
1,416 votes
Tammy Cotton
Democrat
369 votes
10.47%
369 votes
87 William E. Billy Andrews, III
Republican
2,041 votes
45.4%
2,041 votes
100% reporting
Joseph (Bubba) Tubb
Republican
1,225 votes
27.25%
1,225 votes
Ricardo Mussiett
Republican
866 votes
19.26%
866 votes
Trey Harvison
Republican
364 votes
8.1%
364 votes
88 Ramona Q. Blackledge
Republican
3,324 votes
46.92%
3,324 votes
100% reporting
Gary Staples
Republican
2,438 votes
34.41%
2,438 votes
Christopher Hodge
Republican
1,323 votes
18.67%
1,323 votes
95 Jay McKnight
Republican
1,924 votes
38.21%
1,924 votes
100% reporting
Patricia Willis
Republican
1,542 votes
30.63%
1,542 votes
Nancy Depreo
Republican
1,180 votes
23.44%
1,180 votes
Robert Dambrino
Republican
389 votes
7.73%
389 votes
105 Dale Goodin
Republican
2,112 votes
41.54%
2,112 votes
100% reporting
Roun McNeal
Republican
1,880 votes
36.98%
1,880 votes
Matthew Brewer
Republican
1,092 votes
21.48%
1,092 votes
106 Jansen Owen
Republican
1,934 votes
41.29%
1,934 votes
100% reporting
John Corley
Republican
1,427 votes
30.47%
1,427 votes
Greg Holcomb
Republican
834 votes
17.81%
834 votes
Ben Winston
Republican
489 votes
10.44%
489 votes
114 Jeffrey Guice
Republican
1,276 votes
42.55%
1,276 votes
100% reporting
Ken Fountain
Republican
1,037 votes
34.58%
1,037 votes
Richard Rich Westfall
Republican
686 votes
22.87%
686 votes